Gdzie szukać finansowego ratunku?

Nagłe tarapaty finansowe mogą przytrafić się każdemu. Wystarczą ku temu komplikacje zdrowotne, utrata pracy, awaria sprzętu domowego lub niespodziewany remont. Również okazje, takie jak początek roku szkolnego, święta czy wakacje generują zwiększone zapotrzebowanie na gotówkę. Szukając sposobu na zdobycie potrzebnej kwoty, najczęściej uwzględnia się zaciągnięcie pożyczki. Zanim jednak się tego dokona, należy starannie przeanalizować swoją sytuację i poszukać najbardziej korzystnej oferty.

Starając się o pożyczkę gotówki, można uwzględniać następujące źródła:

  • rodzina i znajomi
  • bank
  • instytucja parabankowa, firma pożyczkowa
  • portale pożyczek społecznościowych

 

Wiele osób ceni sobie możliwość zasięgnięcia pożyczki nieoprocentowanej u rodziny i przyjaciół. Jest to dobra alternatywa, gdyż pozwala zaoszczędzić na kosztach kredytu i odsetkach. Jednak nawet przyjacielska pożyczka powinna być poparta stosowną umową, by w przyszłości uniknąć jakichkolwiek nieporozumień. Zaległości w spłacie zadłużenia mogą stać się przyczyną niesnasek, więc tę formę kredytu należy traktować równie poważnie, jak tę zawartą w banku.

Bank jest pierwszą instytucją, do której na ogół kieruje się kroki przy tarapatach finansowych. Zwracając się jednak do tej instytucji trzeba liczyć się z licznymi procedurami weryfikacyjnymi i załatwianiem wielu formalności. Działalność kredytowa banków jest regulowana bardzo surowym prawem bankowym, które nie przewiduje możliwości uelastyczniania się względem klientów. Owszem, banki zabiegają o kredytobiorców, kusząc ich niskimi procentami, wysokimi kwotami pożyczek i innymi atrakcjami w pakiecie, ale to nie zmienia faktu, że starannie swoich klientów weryfikują. Sprawdzana jest zdolność i historia kredytowa, wysokość zarobków i rodzaj zatrudnienia, jak również rejestry w BIK czy KRD. Osoby z niskimi dochodami, zagmatwaną historią kredytową czy postępowaniem komorniczym powinny raczej szukać instytucji, która udziela kredytu bez zdolności kredytowej.

Firmy pożyczkowe, inaczej zwane parabankami, zajmują się udzielaniem pożyczek regulowanych umowami cywilno-prawnymi. Ich działalność nie jest tak restrykcyjna, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków, więc pożyczkę uzyskać w nich jest bardzo łatwo. Większość parabanków nie przeprowadza weryfikacji zatrudnienia, BIK i KRD więc o pożyczkę w nich starać się mogą także osoby, które nie mają stałego źródła dochodu, borykają się z zajęciem komorniczym, lub posiadają inne niespłacone kredyty.  Parabanki pełnią swoje usługi nie tylko w trybie stacjonarnym, ale również i przez internet. Dzięki temu szansę na zawarcie umowy pożyczkowej mają również osoby, które mieszkają w znacznym oddaleniu lub nie opuszczają mieszkania z powodu choroby. Większość instytucji parabankowych oferuje swoim klientom pożyczki krótkoterminowe. Wiążą się one ze stosunkowo krótkim okresem kredytowania i dość znacznymi kosztami i odsetkami. Na stronach internetowych firm znaleźć można specjalne suwaczki i kalkulatory, które pomagają obliczyć całkowite koszty pożyczki i porównać, która oferta instytucji parabankowej będzie dla pożyczkobiorcy najbardziej korzystna.

Inną alternatywą zdobycia gotówki jest skorzystanie z oferty pozabankowej, np. przy udziale portali pożyczek społecznościowych. Tego typu instytucje same ustalają swoje regulaminy i według nich udzielają pożyczek. Zdarza się, że pożyczkobiorca nie jest weryfikowany, ale jest to w głównej mierze zależne od od osoby, która pożyczki udziela.

Zdarza się, że potrzeba pozyskania pieniędzy jest tak wielka, że pożyczkobiorca w akcie desperacji nie zwraca uwagi na swoje zdolności finansowe względem regulowania rat pożyczki. Niespłacanie pożyczki – bez względu na to, gdzie była ona zawarta – może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami: wysokimi odsetkami i karami, postępowaniem sądowym i komorniczym, wpisem do KRD. Dlatego tak ważne jest, by przed zawarciem umowy, dobrze kwestię pożyczki przemyśleć. Warto pamiętać również, że każdemu pożyczkobiorcy przysługuje prawo do odstąpienia od zawartej umowy do czternastu dni od jej zawarcia – bez konieczności podawania powodu odstąpienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.