Formalności związane z uzyskaniem kredytu bywają zawiłe, długie i często wymagają licznych wizyt w instytucjach bankowych. Działalność banku jest regulowana bardzo restrykcyjnymi przepisami, które decydują, że zanim klient otrzyma pożyczkę, o którą wnioskuje, musi zostać bardzo starannie zweryfikowany. Pracownicy banku sprawdzają jego zdolność kredytową, historię dotychczasowych zadłużeń, wysokość zarobków, obecność w BIK lub KRD. Każdy klient, który stara się w banku o przyznanie kredytu, musi zmierzyć się z podobnym procesem weryfikacyjnym.
Dla wielu kredytobiorców podobna weryfikacja wiąże się z odmową udzielenia pożyczki. Powodów może być doprawdy wiele: zbyt niski próg zarobków, krótka umowa zatrudnienia, problemy ze spłatą kredytu w przeszłości lub inne zadłużenia podjęte w tym samym okresie. Dla osób, które nie mają szans otrzymać kredytu w tradycyjnym banku, alternatywą może być kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej.
Podobną formę świadczenia usług pożyczkowych pełnią parabanki. Parabanki są instytucjami pozabankowymi, zajmują się udzielaniem pożyczek – na ogół krótkoterminowych, choć niektóre firmy dopuszczają możliwość rozłożenia rat zadłużenia na kilka kolejnych lat. Działalność parabanków jest regulowana kodeksem cywilno-prawnym, nie obejmuje ich prawo bankowe, dzięki czemu są w stanie dostosować się do indywidualnych potrzeb swoich klientów.
Parabanki oferują wiele dogodnych form uzyskania pożyczki gotówkowej:
- pożyczki bez weryfikacji BIK i KRD
- kredyty na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej
- pożyczki na telefon
- pożyczki przez internet
- „chwilówki”
- pożyczki na dowód
Popularną formą pożyczki w parabankach jest kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej. Pożyczkobiorca nie musi przekładać żadnych zaświadczeń o zatrudnieniu i wysokości zarobków, jedynie określa w oświadczeniu wysokość i źródło comiesięcznych dochodów. Tego typu pożyczka najczęściej nie jest dodatkowo warunkowana weryfikacją w BIK czy KRD, choć jest to zależne od wewnętrznego regulaminu danej firmy.
Zdarza się, że tradycyjne banki także kuszą klienta ofertą kredytu na oświadczenie. Warto jednak wiedzieć, że nawet jeśli rzeczywiście bank takie oświadczenie zastosuje, to i tak klienta musi odpowiednio zweryfikować, gdyż tego wymagają przepisy prawa bankowego.
Oferta parabanków powstała w wyniku zapotrzebowania klientów na szybkie, wygodne i bezproblemowe pożyczki gotówkowe. Opiera się ona głównie na minimalnej ilości formalności, dokumentacji i weryfikacji. Dzięki temu pożyczkobiorca może liczyć na błyskawiczną decyzję w kwestii pożyczki, a przy tym ma bardzo duże szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Pożyczki proponowane przez parabanki są atrakcyjne również dla osób, które z wielu powodów nie wychodzą w domu, lub nie mają czasu załatwić spraw związanych z pozyskaniem gotówki na mieście. Wszystkie formalności można załatwić przez internet, a umowę pożyczkową kurier dostarczy prosto do drzwi mieszkania klienta.
Należy pamiętać, że koszty pożyczki w parabanku są często bardzo wysokie, podobnie jak odsetki i kary umowne na wypadek niedopełnienia warunków umowy. W ten sposób firmy udzielające pożyczek zabezpieczają się przed nieuczciwymi pożyczkobiorcami.