czas na pieniądz

Problemy z pożyczką w banku? Kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej

Kredyt na oświadczenie jest bardzo trudno dostępnym produktem bankowym. Banki równocześnie zawsze sprawdzają i obliczają zdolność kredytową swoich klientów. Oczywiście niektóre z banków proponują dobre warunki kredytowe dla stałych klientów, również poprzez jedynie oświadczenie o dochodach, ale niestety żaden z nich nie udzieli nam kredytu, kiedy nie posiadamy absolutnie żadnej zdolności kredytowej.

Dlaczego banki nie udzielą mi kredytu?

Działalność banków opiera się na zapisach Prawa Bankowego. Podstawą prawną, nakazującą bankom sprawdzanie zdolności kredytowej swoich klientów, jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku. W ustawie tej czytamy również:

  • „Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”

Bank, obwarowany silnymi przepisami prawa, bez możliwości ich obejścia, zmuszony jest do bardzo dokładnego sprawdzania potencjalnych klientów. Te same przepisy nie obowiązują jednak w przypadku firm pożyczkowych czyli popularnych ostatnio parabanków. Szybka pożyczka online jest produktem, który równie łatwo otrzymamy dzięki platformom pożyczek społecznościowych.

telefon

Pożyczki społecznościowe a kredyt na oświadczenie

Rejestrując się na portalach pożyczek społecznościowych weryfikujemy swoje dane osobowe – podając numer dowodu oraz dane osobiste. Następnie zazwyczaj, np. w przypadku portalu Kokos.pl, jeden z pracowników firmy kontaktuje się z nami telefonicznie w celu potwierdzenia danych. To wszystko wystarczy nam, aby złożyć wniosek o pożyczkę. Dodatkowo możemy zweryfikować się w bazach dłużników, jednak jest to opcja płatna. Niekiedy weryfikacja w bazach dłużników wymagana jest przez samych inwestorów, którzy w przeciwnym wypadku nie są skorzy do lokowania swoich środków na aukcji naszej pożyczki.

praca na komputerze

Obserwacje płynące z przeglądania ofert pożyczek społecznościowych

  • Inwestorzy bardzo często proszą o wysłanie dokumentów potwierdzających otrzymywane wynagrodzenie lub wysłanie wyciągu z banku za ostatnie parę miesięcy. Dokumenty takie wysyła się całkowicie prywatnie np. na podany adres e-mail. Po wewnętrznej, pozytywnej weryfikacji, którą wykonuje sam inwestor, zazwyczaj wpłaca on nawet do 50% sumy wartości całej pożyczki.
  • Inwestorzy zadają również pożyczkobiorcom pytania związane z badaniem ich zdolności kredytowej. Wiadomości takie są ogólnodostępne i każdy może się z nimi zapoznać.
  • Niektórzy z inwestorów inwestują w pożyczki „w ciemno” – bez badania „drugiej strony”.

Zazwyczaj jednak przeznaczane kwoty to jedynie sumy do około 10-20% całej pożyczki.
Widać więc, że chociaż pożyczki społecznościowe są idealne do otrzymania prostego kredytu na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej, to jednak sami inwestorzy „wykonują” całą pracę za portal i dodatkowo stawiają wysokie wymagania swoim potencjalnym partnerom biznesowym – czyli pożyczkobiorcom.

Chcesz wiedzieć więcej ? Sprawdź: wbanku.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.