Pożyczka jest rozumiana przez współczesne społeczeństwo jako pomoc finansowa, udzielana potrzebującym bez zdolności kredytowej lub po prostu tym, którzy pilnie potrzebują pieniędzy, a nie mają czasu na długotrwałe formalności w banku. Rzeczywiście, jeżeli chodzi o formalności, w tym przypadku ograniczają się do minimum. Co więcej, wszystko to można załatwić przez internet.
Do pożyczki potrzebny tylko dowód
Ubiegając się o pożyczkę, trzeba mieć ukończone 18 lat, gdyż jedynym ważnym dokumentem służącym zadłużaniu się, jest właśnie dowód osobisty. Firma pozabankowa udzielająca pożyczki przez internet nie oczekuje zaświadczeń o zarobkach, nie wymaga zdolności kredytowej współmałżonka osoby, która się o nią ubiega. Formalności sprowadzają się do wypełnienia formularza, co można zrobić na podstawie wspomnianego dowodu.
Jak przebiega proces zadłużania się przez internet?
- Rejestracja i podanie danych – pożyczkobiorca rejestrując się na stronie firmy pozabankowej, ustala wysokość pożyczki i okres spłaty, a także podaje swoje dane teleadresowe oraz serię i numer dowodu osobistego.
- Weryfikacja danych – pożyczkobiorca musi wykonać przelew na podane przez firmę konto w wysokości najczęściej od 1 gr do 10 zł – zależnie od firmy.
- Przesłanie umowy – najczęściej umowa wraz z wszystkimi warunkami spłaty dostarczana jest na podany przez klienta e-mail.
- Przelew środków – przeważnie już po 15 minutach pieniądze w ustalonej kwocie wpływają na konto. Czasem trwa to dłużej, do następnego dnia roboczego, ze względu na to, że bank pożyczkobiorcy różni się od banku pożyczkodawcy. Często jednak firmy pozabankowe mają konta w kilku najpopularniejszych bankach, aby przyspieszyć wypłatę gotówki.
Sądząc po powyższym, można wziąć pożyczkę przez internet, wykonując zaledwie cztery podstawowe kroki. Oczywiście sposób zadłużania się może się nico różnić zależnie od wybranej firmy i panujących w serwisie zasad. Jednak mniej więcej zawsze formalności przebiegają w ten sposób, a jedyne różnice, jakie mogą się pojawić, będą dotyczyły wyłącznie kolejności.
Pożyczka na dowód przez internet a związane z nią zagrożenia
Pożyczka na dowód przez internet to niezwykle kusząca propozycja. Oferta wydaje się idealna, korzystna i zarazem przydatna w dzisiejszych, tak trudnych dla naszych portfeli czasów. Tylko czy to bezpieczne? Niestety z tego rodzaju pożyczkami wiążą się pewne zagrożenia. A oto i one:
- możliwość padnięcia ofiarą oszustwa – jest dużo firm pozabankowych, które oferują pożyczkę przez internet. Niektóre są bardzo dobrze znane i działają na rynku od lat, są jednak takie, które dopiero co zaczęły działalność i zależy im głównie na własnym zysku. Oszuści lubią podszywać się pod różne firmy, więc jeżeli ktoś nie sprawdzi gdzie pożycza pieniądze, może ściągnąć na siebie poważne kłopoty.
- duża łatwość zadłużania się – pożyczkę przez internet i w dodatku na dowód może wziąć praktycznie każdy. Jeden myśli o niej rozsądnie i jeżeli nie czuje się na siłach, nie bierze pożyczki. Drugi zaślepiony możliwością szybkiego i łatwego pozyskania pieniędzy, decyduje się na nią bez zastanowienia, nawet jeżeli nie ma jak później oddać pieniędzy.
- branie pożyczek na ukradziony dowód – fajnie, że są pożyczki na dowód przez internet, bo gdy jest pilna potrzeba pozyskania pieniędzy, można je otrzymać w krótkim czasie bez większych formalności. Tylko problem pojawia się, gdy dowód zostaje ukradziony. Wówczas z taką samą łatwością złodziej weźmie pożyczkę na ukradziony dokument.
- brak umowy w wersji papierowej – niektórzy pożyczkobiorcy nie mając papierowej wersji umowy, nie przywiązują do niej zbyt dużej uwagi. W związku z tym nie zapoznają się z warunkami, jakie są w niej uwzględnione. Lekceważąc część z nich, np. nie mają pojęcia o tym, co ich czeka w razie ewentualnego spóźnienia się ze spłatą jednej raty.
Pożyczki na dowód przez internet to ogromne wsparcie finansowe dla potrzebujących, pomimo iż kwoty są niewielkie. Mają zarówno wady, jak i zalety. Jednak ostrożnie podchodząc do tego rodzaju zadłużenia, mogą na tym naprawdę skorzystać. O pożyczkach tego rodzaju mówi się bardzo dużo i jak najbardziej warto o tym rozmawiać, by dzięki temu zdobyć kompleksową wiedzę na ich temat i nie popełnić błędów decydując się na jedną z nich.