Wykresy na laptopie

Na czym polega weryfikacja zdolności kredytowej?

Bez względu na to, czy chce się zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania, czy jedynie nowego telewizora – bank musi przeprowadzić weryfikację zdolności kredytowej. Od jej wyniku w dużej mierze zależy, czy otrzyma się wnioskowaną kwotę, czy trzeba będzie szukać innego rozwiązania.            
Bank jest instytucją finansową, której działanie regulują bardzo restrykcyjne przepisy Prawa Bankowego. Decydują one między innymi o tym, że klient starający się o pozyskanie kredytu, musi przejść pozytywną weryfikację względem zatrudnienia czy rejestru BIK i KRD. Niestety, na tym formalności związane z uzyskaniem kredytu się nie kończą. Bank przeprowadza także badanie tyczące się zdolności kredytowej wnioskującego, które ma za zadanie wykazać, czy okaże się on dla instytucji dobrym klientem. To oznacza, że nawet posiadając stałe zatrudnienie i czystą kartę w rejestrach dłużników, nie można być pewnym, że kredyt w banku się otrzyma.

Podczas badania zdolności kredytowej bank sprawdza, czy miesięczne dochody kredytobiorcy okażą się wystarczające na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem i spłatą rat pożyczki podczas całego okresu kredytowania, jak również i odsetek. Podczas weryfikacji pod uwagę bierze się następujące czynniki:

  • łączna wysokość dochodów netto
  • forma zatrudnienia
  • wiek wnioskującego o kredyt
  • liczba osób w gospodarstwie domowym
  • zobowiązania finansowe w miesiącu (rachunki, media, inne kredyty)

Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie i klient otrzyma wysoką zdolność kredytową, nie będzie miał problemu z uzyskaniem pożyczki. Jeśli jednak badanie wykaże, że kredytobiorca może mieć problemy ze spłatą zadłużenia, kredytu nie otrzyma i będzie zmuszony szukać innego rozwiązania. Może skorzystać z oferty instytucji parabankowej, która nie posiada tak restrykcyjnych zasad przyznawania pożyczek i nie bada zdolności kredytowej klienta.

Planując wnioskowanie o udzielenie kredytu i spodziewając się kłopotów ze zdolnością kredytową, można nieco się wspomóc. Jeśli posiada się inne zadłużenia, warto je spłacić, by nie obciążały comiesięcznych wydatków stałych. Podobnie należy postąpić z obciążeniami kart kredytowych i debetami na koncie. Skrupulatne i terminowe uiszczanie kolejnych rat pożyczek także powinno pomóc.

Zdarza się jednak, że zdolność kredytowa jest za niska pomimo tych starań. Wyjściem z sytuacji może być wzięcie pożyczki w parabanku – bez weryfikacji, zaświadczeń, kontroli BIK czy KRD. W takim wypadku pożyczkę można otrzymać bardzo łatwo, jednak należy liczyć się z jej wysokimi kosztami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.