Kobieta w brązowym płaszczu trzyma kubek z kawą

Jak unikać zadłużenia?

Polacy zadłużają się w bardzo szybkim tempie. Nie dziwi to jednak zważywszy na wyjątkowo wysokie ceny nieruchomości oraz potrzeby materialne mieszkańców naszego kraju. Pomimo większych obostrzeń dotyczących udzielania kredytów przez banki, nasza chęć aplikowania o zobowiązania finansowe nadal rośnie. Jenak nie wszyscy kredytobiorcy radzą sobie z uregulowaniem swoich długów na czas. Statystyki, które przygotowało Biuro Informacji |Gospodarczej i Kredytowej wykazują, że w trzecim kwartale 2017 roku ponad 2,5 miliona osób zalega ze spłatą swoich zobowiązań finansowych. Ponadto na ten sam okres przypada wzrost tzw. Indeksu Zaległych Płatności z 76,8 do 79,4.

Bierzemy kredyty bez analizy sytuacji materialnej

Wielu Polaków rozsądnie podchodzi do swoich możliwości finansowych i zaciąga kredyty, które będą mogli w przyszłości zwrócić w wyznaczonym terminie. Pomaga im w tym wkład własny, jaki banki żądają od kredytobiorcy by udzielić kredytu hipotecznego. Jednocześnie niemały odsetek wnioskodawców decyduje się na zobowiązanie finansowe, które sięga górnego limitu zdolności kredytowej. Banki szacują ten wskaźnik na podstawie kilku czynników, np. uzyskiwanych dochodów oraz i wiarygodności kredytowej, podają przybliżoną kwotę kredytu, na jaką może liczyć konsument. Błędem jest aplikowanie o maksymalną kwotę pomimo aktualnie korzystnej sytuacji finansowej. W przeciągu paru lat może się ona diametralnie zmienić a my pozostaniemy z wielkim kredytem do spłaty. Dlatego zawsze wnioskujmy o niższą sumę niż ta najwyższą o jaką moglibyśmy się starać.

Nie zaciągaj pożyczek na spłatę długu

Pożyczki gotówkowe, zwłaszcza te spoza sektora bankowego, oferowane są przede wszystkim na spełnienie bieżących potrzeb. Ogromnym błędem jest zaciąganie popularnych chwilówek na spłatę zadłużenia. W ten sposób mamy na głowie nie tylko kredyt w instytucji finansowej ale także wysoko oprocentowanie pożyczki internetowe. Tych ostatnich nie możemy konsolidować, więc pozostajemy z koniecznością regulowania każdej z nich oddzielnie. Chwilówki są jedynie alternatywą w przypadku braku szansy na pożyczkę w banku. Stosunkowo proste je otrzymać, lecz koszt obsługi pożyczki jest odpowiednio większy. Dlatego powinny służyć jedynie na spełnienie pilnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.