Pożyczki pod zastaw to takie pożyczki, w których jedynym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy jest mienie klienta. Przed otrzymaniem pieniędzy pożyczkobiorca musi podpisać umowę w której deklaruje, że w przypadku niespłacenia wierzytelności w terminie i na warunkach uregulowanych treścią dokumentu, prawo własności danego mienia przejdzie na rzecz podmiotu, który pożyczki udziela.
Kiedy pożyczka pod zastaw będzie dobrym rozwiązaniem?
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych zobowiązań finansowych – wtedy, kiedy mamy pewność, że będziemy w stanie spłacić ją w terminie. Nad innymi formami zadłużania się pożyczki pod zastaw z punktu widzenia pożyczkobiorcy mają jednak kilka bardzo ważnych przewag:
- są stosunkowo nisko oprocentowane,
- dostępna jest przeważnie duża suma (tym większa im więcej warte jest zastawiane mienie),
- czas oczekiwania na decyzję jest znacznie krótszy,
- pożyczka jest dostępna dla każdego, nawet jeśli nie ma czystej historii kredytowej.
W przypadku osób już zadłużonych, które szybko potrzebują dużej sumy pożyczki pod zastaw nieruchomości stanowią rozwiązanie które pozwoli uniknąć spirali zadłużenia (czyli sytuacji w której aby spłacić bieżące zobowiązania musimy w nieskończoność zaciągać nowe na coraz gorszych warunkach) i o ile uda się spłacić wierzytelność w terminie ponieść tylko stosunkowo niewielką opłatę.
Na co należy zwrócić uwagę przed zaciągnięciem pożyczki pod zastaw?
Przede wszystkim: nie tylko oficjalne warunki oferowane przez pożyczkodawcę są istotne, ale również jego stabilność, renoma i profesjonalizm. Firmy z doświadczeniem, jak chociażby działająca od 1990 roku inwestum.com.pl zawsze są bardziej godne zaufania od podmiotów które dopiero co pojawiły się na rynku – w przypadku tych ostatnich istnieje ryzyko, że zbankrutują równie szybko jak zaistniały, a wówczas nie wiemy w czyje ręce trafi wierzytelność.
Umowa powinna być napisana zrozumiałym językiem i zostać skonstruowana w ten sposób, aby nie zawierać żadnych nieostrych pojęć. Jeśli ewentualnie pojawiają się w niej sformułowania dające jakiekolwiek pole do interpretacji – ich znaczenie powinno być doprecyzowane na początku dokumentu tak aby w przypadku konfliktu zawsze można się było odwołać to jego treści. Umowa może być trudną lekturą, jednak warto poświęcić na nią trochę czasu i w razie zaistnienia wątpliwości poprosić konsultanta o wyjaśnienie ich. Pracownicy rzetelnego pożyczkodawcy powinni być dla klientów zawsze dostępni. Wiele firm tworzy infolinie i udostępnia możliwość kontaktowania się przez e-mail lub czat znajdujący się na stronie – obecność takich rozwiązań dobrze świadczy o pożyczkodawcy.
Ostatnim, choć na pewno nie najmniej ważnym czynnikiem, będą warunki umowy. Oprocentowanie pożyczki pod zastaw powinno być nieco niższe niż w przypadku zwykłej pożyczki bankowej, pamiętajmy jednak, że całkowity koszt usługi znacznie przekracza sumę która wynikałaby z samego oprocentowania. Do ceny trzeba doliczyć prowizję, opłaty manipulacyjne, etc. Dlatego przed podpisaniem umowy pytajmy o tzw. Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – suma ta będzie bliższa rzeczywistego kosztu, choć ze względu na ruchomość niektórych opłat i tak może nieco się od niego różnić.
Formalności
Proces decyzyjny w przypadku pożyczki pod zastaw jest znacznie prostszy niż przy kredycie bankowym. Ze względu na to, że zabezpieczeniem ma być mienie, pożyczkobiorcy nie interesuje nic poza jego rynkową wartością. Oznacza to, że nie musimy gromadzić żadnych zaświadczeń o dochodach ani martwić się tym co na nasz temat da się znaleźć w BiK i że na samą decyzję będziemy czekać znacznie krócej. Konkretny zestaw dokumentów jakie będą potrzebne zależeć będzie od rodzaju zastawianego mienia. Np. jeśli zastawiamy nieruchomość będziemy potrzebować:
- wypisu z KW,
- aktu notarialnego,
- zaświadczenia ze spółdzielni o zaległościach lub ich braku,
- zdjęć nieruchomości,
i innych w zależności od żądań pożyczkodawcy. Jeśli natomiast zastawić będziemy chcieli samochód, wówczas zestaw niezbędnych dokumentów okaże się zupełnie inny.