Kłopoty finansowe przytrafiają się w najmniej oczekiwanych chwilach, co wymusza konieczność pilnego zgromadzenia gotówki. Często jedynym sposobem na zdobycie pieniędzy jest zaciągnięcie pożyczki. Kiedy nie ma czasu na załatwianie długich formalności i dostarczanie licznych zaświadczeń, dobrą alternatywą może okazać się skorzystanie z usług parabanku.
Większość parabanków oferuje możliwość wzięcia szybkiej pożyczki, która nie wymaga ani weryfikacji zatrudnienia, ani badania zdolności kredytowej. To często jedyna szansa na uzyskanie pożyczki dla osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia, mają niskie dochody, bądź w przeszłości borykały się z kłopotami kredytowymi. Ta forma pożyczki sprawdza się także w sytuacjach, gdy klient potrzebuje błyskawicznego dostępu do gotówki. Decyzja pożyczkowa w parabankach jest podejmowana często w bardzo szybkim czasie, a pieniądze adekwatnie szybko trafiają na konto pożyczkobiorcy.
Zdarza się jednak, że klient rozwiązuje swoje problemy w inny sposób, lub po prostu rozmyśla się w kwestii zawartej z parabankiem umowy. Czy ma prawo od niej odstąpić?
Umowa pożyczkowa z parabankiem jest regulowana kodeksem cywilno-prawnym i podlega takim samym prawom, jak każda inna umowa zawarta między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Klient ma prawo odstąpić od niej bez podania przyczyny do czternastu dni od jej podpisania. Oczywiście wiąże się to z koniecznością jak najszybszego zwrócenia pożyczonej kwoty. Musi ona trafić na konto pożyczkodawcy do trzydziestu dni. W przeciwnym wypadku nierzetelnemu klientowi grożą konsekwencje.
Każda umowa pożyczkowa wiąże się z zobowiązaniem finansowym, bez względu na to, czy chodzi o wysoki kredyt mieszkaniowy, czy drobną chwilówkę. Każda pożyczka powinna być poprzedzona głębokim namysłem i analizą sytuacji materialnej rodziny, tak by pożyczkobiorca miał pewność, że sprosta spłacaniu kolejnych rat. Pożyczki w instytucjach parabankowych kuszą klientów swoją łatwą dostępnością i brakiem weryfikacji, więc powinny być tym staranniej przemyślane.