Tylko przemyślany kredyt

Decyzja o staraniu się o kredyt jest niezwykle kluczowa i powinna zostać poparta starannymi przemyśleniami i analizą sytuacji materialnej rodziny. Pochopnie zaciągnięta pożyczka może skutkować kłopotami ze spłatą rat i w rezultacie poważnymi tarapatami finansowymi.

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w problemy finansowe. Wystarczy przeliczyć się z własnymi możliwościami zarobkowymi i nałożyć na siebie zbyt wiele zobowiązań: miesięcznych rachunków, obciążeń debetu i karty, czy rat kredytowych. Każda niezapłacona w terminie rata skutkuje nakładaniem odsetek, czyli dodatkowych kosztów. Nawarstwiające się zaległości mogą kredytobiorcę wpędzić w poważne kłopoty finansowe, które mogą zakończyć się postępowaniem sądowym i komorniczym.

Aby uniknąć problemów z egzekwowaniem należności od nierzetelnych klientów, bank przeprowadza bardzo staranne badanie zdolności kredytowej. To właśnie od wyniku tej analizy w dużej mierze zależy ostateczna odpowiedź na wniosek o przyznanie kredytu.

Badanie zdolności kredytowej ma na celu określenie, czy potencjalny klient jest w stanie pokryć dochodami wysokość kredytu i odsetek. Dokonując badania, bank sprawdza nie tylko wysokość wynagrodzenia kredytobiorcy, ale także weryfikuje, jakie miesięczne koszty on ponosi i czy w związku z tym nie będzie miał problemów z uiszczaniem comiesięcznych rat. Przeprowadzając badanie zdolności kredytowej, uwzględnia się następujące czynniki:

 

  • wysokość miesięcznych dochodów netto
  • forma zatrudnienia kredytobiorcy (etat, umowa zlecenie, czas zatrudnienia)
  • wiek osoby składającej wniosek o kredyt
  • stan rodzinny, ilość osób w gospodarstwie kredytobiorcy
  • wysokość miesięcznych zobowiązań finansowych (rachunki, inne kredyty)

 

Przeprowadzając analizę dotyczącą zdolności kredytowej klienta, bank uwzględnia także jego historię kredytową. Składają się na nią dotychczas zaciągane kredyty, debety na koncie czy obciążenia kart kredytowych. Bank otrzymuje również informację o problemach z spłatą poprzednich zadłużeń. Niektóre instytucje analizie poddają także sytuację zawodową klienta, jego predyspozycje i perspektywy względem rynku pracy, choć jest to proces stosowany w Polsce sporadycznie.

Osoby, które spotkają się z niekorzystnym wynikiem zdolności kredytowej, muszą liczyć się z tym, że o gotówkę będą musiały starać się w innych instytucjach. Na rynku dostępna jest szeroka gama usług pożyczkowych świadczonych przez parabanki, instytucje podobne do banków, ale nie ograniczane sztywnymi zasadami Prawa Bankowego. Parabanki nie przeprowadzają badania zdolności kredytowej, nie weryfikują również pod kątem BIK i KRD. Są często jedyną szansą na pożyczkę dla osób o niskim progu dochodów lub pracujących bez umowy o pracę. Decydując się na ich ofertę, trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami pożyczki i krótkim czasem kredytowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.