Kłopoty z uzyskaniem kredytu

Uzyskanie kredytu w tradycyjnym banku nie jest łatwą sprawą, gdyż każdy klient, który zgłasza się do tej instytucji z wnioskiem kredytowym, przechodzi bardzo staranną weryfikację. Tym sposobem niektóre osoby już na wstępie starania o pożyczkę wiedzą, że ich sytuacja jest bardzo trudna, a szanse na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi – bardzo mizerne. Tyczy się to głównie klientów nie posiadających stałego źródła dochodu, odznaczających się niewysokimi zarobkami, lub mającymi kłopot ze spłatą zadłużenia bądź postępowaniem komorniczym. Bank przeprowadzając badanie zdolności kredytowej, dyskwalifikuje takie osoby na samym początku.

Nie oznacza to jednak, że muszą one porzucić myśl o uzyskaniu pożyczki. Z myślą o osobach, które w tradycyjnych bankach nie mają możliwości otrzymania kredytu, zrodziły się parabanki. Parabank jest instytucją bardzo zbliżoną do banku tradycyjnego, jednak nie ogranicza go restrykcyjne Prawo Bankowe. Parabankami są głównie prywatne firmy oferujące pożyczki krótkoterminowe. Ich działanie jest regulowane pozwoleniami wydanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego, oraz kodeksem cywilno-prawnym.

Firmy oferujące pożyczki pozabankowe znane są z nieskomplikowanych formalności i łatwego dostępu do pieniędzy. Nie przeprowadzają one badania zdolności kredytowej, najczęściej nie wymagają również zaświadczeń o zatrudnieniu czy zarobkach, nie weryfikują klienta pod kątem rejestru BIK (Biuro Informacji Kredytowej) czy KRD (Krajowy Rejestr Długów). Oczywiście jest to uzależnione od indywidualnej polityki danej firmy i najczęściej zawarte w jej regulaminie. Co ważne: firmy parabankowe są elastyczne i zdolne dostosować się do potrzeb klienta, jakiej to zdolności nie posiadają banki tradycyjne.

Trzeba jednak pamiętać, że usługi parabanków posiadają cechy, które niekoniecznie muszą spotkać się z uznaniem klientów i mogą wywierać wpływ na decyzję tyczącą się zawartej umowy pożyczkowej. Przede wszystkim instytucje parabankowe udzielają najczęściej pożyczek krótkoterminowych, z maksymalnym okresem spłaty do 2-3 lat. Oczywiście to również jest regulowane zasadami, jakimi posługuje się dana instytucja. Na rynku spotkać można zarówno firmy udzielająca pożyczek kilkuletnich, jak i również takie, które wymagają spłaty zadłużenia do kilku miesięcy. Nie brakuje także firm, które bazują wyłącznie na świadczenie tak zwanych „chwilówek”  czyli pożyczek błyskawicznych, spłacanych po maksimum trzydziestu dniach.

Pożyczki krótkoterminowe znane są również z dość wysokich kosztów, odsetek i kar umownych. Poszczególne oferty przygotowane przez parabanki mogą się między sobą znacznie różnić, więc mając w planach starania o pożyczkę w tego typu instytucji, trzeba starannie je porównać. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz usług pożyczkowych, jednak należy zachować rozwagę i dobrze zweryfikować pożyczkobiorcę. Można uczynić to, sprawdzając, czy figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowniczym i czy uzyskał niezbędne pozwolenia od Komisji Nadzoru Finansowego, która stoi na straży prawidłowego działania instytucji finansowych w Polsce. Warto również zapoznać się z opiniami innych klientów firmy, np. na forum dotyczącym pożyczek w instytucjach pozabankowych. W internecie można znaleźć także rankingi i porównywarki ofert parabanków, można się z nimi zapoznać, ale przede wszystkim trzeba liczyć na swój zdrowy rozsądek.

Z pewnością warto zapoznać się ze stroną internetową firmy pożyczkowej, by przekonać się, jakie informacje udostępnia potencjalnym klientom. Na stronie powinny znaleźć się wzory umów, regulamin firmy, wiele instytucji zamieszcza także suwaki lub kalkulatory kredytowe, które pozwalają w bardzo prosty i wygodny sposób poznać koszty pożyczki i ewentualną wysokość rat.

Dużą zaletą pożyczek świadczonych przez parabanki jest wygoda zawierania umów, niewielka ilość formalności i szybkie rozpatrywanie wniosków. Tego typu instytucje często są ostatnią deską ratunku dla klienta, który potrzebuje pilnego dopływu gotówki, a w wyniku życiowych zawirowań nie ma możliwości starać się o kredyt w banku tradycyjnym. Chwilówki i inne pożyczki bez badania zdolności kredytowej są szybkie i łatwe, jednak bywają także kosztowne, co także trzeba uwzględnić, decydując się na tę formę pozyskania środków.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.